Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Başarılı Ebeveyn Olmak

altÇocuklarınızın sizi model aldığını asla unutmayın. Özelliklede okul öncesi dönem çocuğu, ebeveyninin bütün davranışlarını örnek alır. Siz ona belli bir davranış kazandırmak için belki saatlerce konuşur, uyarılarda bulunursunuz. Ancak öğretmeye çalıştığınız davranışı çocuk sizde görmüyorsa hiçbir anlam ifade etmez. Bağırarak “bana bağırma!” diyen bir annenin sözü çocuk için hiçte geçerli değildir. Çocuk şu şekilde düşünür: “bağırmak kötü bir şeyse niçin annem bağırıyor? Yok, öyle değilse ben niye bağırmayayım?” bu şekilde çocuğu ikilemde bırakmış olursunuz. Aynen bunun gibi olumlu davranışların kazanımı için de ebeveyn, davranışlarına dikkat etmelidir. 

Mesela çocuğunuza paylaşma davranışını kazandırmak istiyorsanız bunun önemini anlatmanın yanında sizin bir şeylerinizi çocuğunuzla veya ailedeki diğer üyelerle paylaşmanız öğrenmeyi kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

 

Unutmayın ki çocuğun aklında kalan ve onda yerleşen davranışlar uyarılarınızla değil yaptıklarınızla öğrettiğiniz davranışlardır çocuğuna güç kullanarak uymaya zorlar. Zorla uygulanan kurallar ise yeni yeni sorunların başlangıcını oluşturur.

Çocuk, öğreneceği her kuralı “vicdani kabulle öğrenmelidir-ki bir çocuğun eğitiminde vicdan terbiyesi hayati önem taşır. Örneğin altı yaşındaki bir çocuk gece geç saate kadar yatmıyor ve anne babası ile birlikte oturuyorsa ebeveynin tehdit eder bir vaziyette bağırarak “hadi yatağa!” diye kural uygulamaya çalışması çok yanlıştır. Bu hareket tarzı çocuğun anneye karşı gelmesine neden olur.

                Çocuğuna sosyal yaşam kurallarını öğretmeye çalışan bir ebeveyn aceleci olmamalıdır. Çocuğun yanlış yapmasına göz yumabilecek genişliğe sahip olmalıdır.

Çocuk; ancak bu şekilde oluşturulan ve anlatılan kurallara uymaktan zorluk yaşamaz.

                The Times gazetesi pedagog ve psikologlara danışarak oluşturduğu 20 maddelik ’çocuk yetiştirmede altın kurallar’ listesini yayınladı. Çocuklarınızı yetiştirirken dikkat etmeniz gereken 20 temel madde

               -Fazla vaktiniz yoksa bunu çocuğunuza söyleyin. “20 dakikam var. Ne oynayalım?” gibi açıklayıcı bir ifade, birlikte bir aktiviteye başlayıp yarım bırakmaktan iyidir.

- Çocuğunuzla vakit geçirirken teknolojik aletlerden uzaklaşın. Toplantılarda telefonunuzu kapalı tutmuyor musunuz?

- Her çocuk gerçek ve yalanı ayırt eder. Dürüstlüğünüz, onları yalan alışkanlığından uzak tutar.

- Hayattan zevk alın. Çocuğunuz yetişkinliğin zor olduğunu hissederse gelecekten beklentisi düşer.

- Günde en az bir kez çocuğunuzu dinleyin. Yemek vakti ideal.

- Onun arkadaşı olmaya çalışmayın. Arkadaşı zaten var.

- Fazla oyuncağı olan, fazla TV izleyen, fazla kursa giden çocukların hayal kurmaya vakti kalmaz, eğlence ve aktivite bağımlısı olurlar.

- Çocuğunuz büyüdükçe ilginizde azalma olmasın. Okul gösterilerinde yanında olun.

- Kural ve ceza koyarken yaşına uygun hareket edin. 3 yaşında çocuk bütün öğle yemeği boyunca uslu durmaz ya da oyuncaklarını kendiliğinden toplamaz.

- Mızmızlanmasına aldırmayın.

- Çocuğunuz yemek seçiyorsa, sadece beş tane yemeyecekleri yiyecek seçme hakkı verin. Geri kalan her şeyi yemek zorunda olsun.

- Yemek için rüşvet yöntemini asla uygulamayın.

- Yapmasını istemediğiniz bir şey için “Hayır” demeyi tekrarlamayın. Çok sık “Hayır” demek, istenmeyen davranışlarına karşı çocuğu duyarsızlaştırır.

- Özür dilemek otoritenizi güçlendirir.

- Kardeş kavgaları genelde anne-babanın dikkatini çekmek içindir. Her kavga ettiklerinde size şikâyet etmelerini önleyin.

- Arkadaşlarıyla karşılaştırmayın.

- Geçmişteki başarılarını hatırlatarak cesaret verin.

- Yatılı misafirliklerine ve arkadaşlarını ağırlamalarına izin verin.

- Özellikle buluğ çağında övgüye bayılırlar.

- Sınır ve yaptırımları netleştirin. Büyüdükçe kuralları zorlar ve kendi kurallarını koymak isterler.