Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Eyvah! Çocuğumda Dikkat Eksikliği Var

altÇocuklarını okula yollayan anne ve baba bir gün bir öğrencisinin öğretmeni tarafından okula davet edilir. Anaokulunda ve büyük çoğunlukla da ilkokul öğrencilerinde olan dikkat eksikliği sınıf veya rehberlik öğretmeni tarafından fark edilir. Bu durum anne ve babayı etkilediği kadar çocuğun kendisini ve psikolojik durumunu daha yoğun şekilde etkiler. Çocuğu okula yollayan anne, baba her şey yolunda zannetmelerine rağmen günün birinde okuldan aranırlar ve öğretmenleri tarafından okula gelmeleri istenir. Okulda öğretmeni ebeveynlere; çocukta dikkat eksikliği olduğunu, derslere kendisini veremediğini, yerinde duramadığını, kelimeleri ve heceleri yazamadığını, arkadaşlarına göre yazısının çok geri olduğu söylenir. Bunun yanı sıra hiperaktif olduğunu, arkadaşlarının bu durumundan rahatsız olduğunu ve yerinde duramayıp sürekli taşkınlıklar yaptığı söylenir. 

 

 

Bu durumlarda uzmanlardan ve rehber öğretmenlerinin ortak çalışarak öğrenciye yardımcı olması gerekmektedir. Bu konuda en yakın zamanda doktor ve eğitmenlerin yardımını almalı ve çocuğa yardımcı olmak gerektiği vurgulanır. Ancak anne ve baba bu durumu kabul etmekte zorlanırlar.

Peki, ne yapılması gerekir?

Anne ve baba için en önemli soru budur belki de…

Belki de çocuk sadece hiperaktif olup, dikkat dağınıklığı yoktur, belki de tam tersi olabilmektedir.

Böyle durumların çözümü için(Dikkat eksikliği ve hiperaktiflik) okuldaki sınıf öğretmeninin, rehber öğretmenin ve uzman doktorun koordineli çalışması ve birlikte uyumlu halinde olması öğrenciye uygun yol gösterilmesi konusunda yardımcı olur. Eğer bu üç zincirden biri uyumlu çalışmazsa çocuğun durumunu olumsuz yönde etkileyebilir.

         İlk olarak çocuk nöroloji uzmanı gösterilmeli, gerekli tetkikler yapılmalıdır. Belki de daha önceden fark edilemeyen metabolik hastalıklar ya da doğumda beyinde oluşan hasarlar çocuğun dikkat eksikliğine neden olmuş olabilmektedir. Uzmanlar tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra eğer çocukta böyle bir durum yoksa çocukta ne tür dikkat eksikliği var bunu araştırmak gerekir.

Çocuklarda görülen dikkat eksikliği türlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Dikkat eksikliğinin ön planda olduğu tip;

2. Dikkat eksikliği hiperaktivite (aşırı hareketlilik) ile beraber görüldüğü tip

3. Dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüselliğin bir arada görüldüğü tip

 

Bu kavramları kısaca özetlemek gerekirse;

Dikkat eksikliği

“Detaylara dikkat etmemek,

“Dikkatsizce hatalar yapmak,

“Dikkat edememe ve görevi bitirememe,

“Dinlememe,

“Açıklamaları takip edememe veya anlayamama,

“Çaba gerektiren görevlerden kaçma,

“Dikkat dağınıklığı veya unutma,

“Görevi bitirmek için gereken şeyleri kaybetme,

“ İşleri ertelemek.

Dikkat eksikliği olan çocuklar belli şeylere bağımlı olurlar; ancak çocukların zekâları normaldir. Bu çocukların sezgileri çok kuvvetli olup, sıra dışı olaylar çok hoşlanırlar.

Dikkat eksikliği tedavisinde en iyi yöntemlerden bir kaçı, Çocuğun enerjisinin fazlasını kullanması dikkatini toplaması sağladığı için öğrenci spora yönlendirilebilir. Çocuk doktor kontrolü ve öğretmenlerin gözetiminde tedavi altına alınır. Önemli olan bu durumu anne ve babaların kabullenmesi ve çocuğa doğru tanı koydurup kendilerine düşen görevleri yerine getirmeleridir.