Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Çocuklarla İletişimde Peygamber Metodu

altBütün insanlığa verdiği mesajı ile hayatın her alanına ışık tutan Hz. Peygamber (sav), eğitim konusunda da, birçok nasihatin ve uygulamanın sahibidir. “Ben öğretmen olarak gönderildim.’’ Sözünden ilham alarak onun her sözünü ve uygulamasını bir eğitimcinin uygulaması olarak algılayabiliriz.

Şüphesiz yetişkin-çocuk iletişiminde sık yapılan hatalardan biri çocukların bir yetişkin gibi hareket etmesini ve düşünmesini beklememiz. Kendi yaşadığımız çocukluk dönemini görmezden gelerek onların bu dönemlerini atlayıp yetişkinliğe geçmelerini bekliyoruz adeta. Tıpkı ayaklarını keşfetmemiş bir canlının koşmaya başlamasını beklememiz gibi.

İnsanı en iyi bilen, tanıyan Allah-u Teâlâ’nın son rasulü yüce Peygamberimiz mescidinde sürekli namaz kılan bir çocuğu mescidde birkaç gün göremeyince cemaate çocuğu sorar. Çocuğun çok sevdiği kuşun ölmesi sebebiyle evinden çıkmadığını söylemeleri üzerine Efendimiz çocuğun evine taziyeye gider. Bu olaya bir yetişkin gözüyle baktığımızda bir hayvanın ölmesi sebebiyle sahibine taziyeye gitmek basit gelebilir. Ancak çocuğun dünyasından baktığımızda ‘ciddiye alınma, kendisine güvenildiğini ve sahiplenildiğini hissetme’ gibi duyguların ortaya çıktığını gözlemlemek hiç de zor olmasa gerek.