Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

altAnne babaların da sık kullandığı doğru bildiği yanlışlar elbette var. Bakalım neler bu vazgeçemediğimiz yanlışlarımız.

Çocuk anne babanın sözünü dinlemediği zaman cezalandırılır. Yanlış!

Ceza kavramı uzmanlar tarafından  da sıkça tartışılan geçerliliği tespit edilememiş bir disiplin yöntemidir.  Ceza kavramının sürekli kullanıldığı bir ev ortamı çocuğun baskı altında hissetmesine ve anne babasına öfkelenmesine yol açabilir. Bunun yerine ev kuralları çocukla birlikte belirlenir ve uyulmadığı zaman sonuçları çocuğa önceden kararlaştırılmalıdır.  Ev kurallarına anne babayla ilgili maddeler de konulmalı ve onlar da kurallara uymadığında sonuçlara uymalıdır. Ceza kelimesinin sıkça telaffuz edilmesi tehdit unsuru olarak kullanılması anne baba çocuk arasındaki diyalogu zedeleyebilir. Ceza yerine kuralların sonuçları kavramı kullanılabilir.

Anne babasının isteklerini uyguladığında çocuk hediye ile ödüllendirilmelidir. Yanlış! 

Ödül, eğitimde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Ancak maddi ödüller ve koşullandırmalar olumlu  davranışı gölgede bırakabilmektedir. Ödül kavramı da sık ve yanlış kullanıldığında çocuğun hayatı algısını zedeler. Zamanla her olumlu davranışının maddiyatla karşılanmasını bekleyebilir. Maddi ödüller yerine manevi ödüller vaat edebilirsiniz. Pikniğe gitmek, sinemaya gitmek, birlikte balık tutmak gibi aktivitelerle hem çocuğunuzu keyiflendirir hem de birlikte etkin zaman geçirebilirsiniz.

Küçük bir tokat dayak sayılmaz. Yanlış! 

Dayak, fiziksel güç uygulamaktır. Küçük bir tokat da şiddet içerir. Canlılar içinde kendi yavrusuna kasıtlı şiddet uygulayan tek canlı insanoğludur. Sonrasında anne babanın yaşadığı pişmanlık çok olsa da şiddete maruz kalan çocuğun hayal kırıklığı zamanla öfkeye dönüşecektir.

Derslerinde daha iyi olması için başarılı arkadaşları örnek gösterilebilir. Yanlış!

Her çocuk kendine has özelliklerle dünyaya gelir. Her canlı kıymetli ve biriciktir. Çocuklarınıza örnekler verirken kıyaslama yapmaktan kaçının. Hiç kimse kıyaslanmaktan hoşlanmaz. Hele uzun vaazlar sonunda, senin ondan neyin eksik yaklaşımlarıyla çocuğun özgüveni anne babası tarafından parçalanır, yok edilir.

Spora sanata zaman ayırmasın, derslerinden geri kalır. Yanlış!

Gelişim tek taraflı değildir. Bir yöndeki gelişim diğer yönleri de olumlu etkiler. Spor yapan bir çocuk fiziksel olarak gelişirken sosyal gelişimi de hızlanır. Duygusal ve zihinsel gelişim de olumlu olarak etkilenir. Sanatla uğraşan bir çocuk kendini ifade etmenin mutluluğunu yaşar. Bu durum da O'nu mutlu ve başarılı kılar. Hayat planlamasını yaparken yardımcı olmanız derslerindeki başarısını olumlu etkileyecektir. Aynı zaman da çocuğu tüm günlerini sosyalleşmesi adına tamamen doldurmak da yanlış bir tutumdur. Çocuğun kendisiyle baş başa kalabileceği zamanlarda bırakılmalıdır.