Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Karne Başarısı Ölçütmüdür?

altKarne zamanı geldi. Bu dönemde çoğu öğrenci “Notlarım düşük gelirse aileme ne cevap vereceğim”, “Annem ve babam bana kızar mı?” gibi sorularla başa çıkmaya çalışır. Ebeveynler ise, “Çocuğumun notları nasıl gelecek?” , “Yine notları düşük gelir mi acaba?” gibi sorulara cevap ararlar. Peki okullarda verilen karneler çocuğumuzun gerçek başarısının göstergesi midir? Bu sorunun cevabı elbette ki “Hayır” dır.

Karne çocuklarımızın gerçek başarısını göstergesi değildir. Ancak yıllardan beri bizlerde bırakılan algı karnenin başarının tek ölçütü olduğudur. Karnesinin hepsi beş veya takdir, teşekkür alan öğrenciler başarılı olarak düşünülürken, karnesinde zayıf olan öğrenciler ise başarısız olarak düşünülür. Bu düşünce biçimi de çocuğun ve ailenin hayatına yansımıştır adeta ve gelecek planları dahi alınan notlar üzerinden yapılır hale gelmektedir. Çocuğun notları iyiyse ve aile memnunsa çocuğun “Doktor”, “Öğretmen” olacağı düşünülürken, çocuğun notları aileye göre düşükse “Bu çocuk okumaz.” önyargısı oluşmaktadır. Burada göz ardı edilen nokta çocuğun hangi derslerde ve derslerin hangi konularında zorlandığı yine dersleri haricinde hangi alanlarda başarılı olduğudur.

Çocuğun ilgi alanlarının fark edilmesi

Aileler çocuklarının gerçek performanslarını, hangi alanlarda başarılı olabileceklerini ve bireysel özelliklerini dikkate almalıdır. Karne çocuğun ilgi alanlarının, yapmaktan mutluluk duyduğu hobilerinin, yeteneklerinin göstergesi değildir. Yani çocuk fen ve teknoloji dersine ilgi duymayabilir ancak Türkçe dersinde çok güzel kompozisyon yazabilir ya da müzik dersinde çok güzel enstrüman çalabilir. Veya matematik de çok başarılıdır ancak sporla ilgilenmeyi sevmeyebilir.

Çocuğun zorlandığı ders ve konuların tespit edilmesi

Ailelerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise, öğrencinin derslerin hangi konularında zorlandığıdır. Bu nokta da öğrenci matematik dersinin bütün konularında başarısız olarak sayılmamalıdır. Örneğin, öğrenci matematikte dört işlem konusunda oldukça başarılıdır ancak problem kurma mantığını kavrayamadığından dolayı problemleri çözmede zorlanabilir. Bu noktada öğrencinin zorlandıkları alanları tespit ederek öğrenciye zorlandıkları bu alanlara göre yardım edilmelidir.

Karne döneminde çocuğa yaklaşım nasıl olmalı?

  • Çocuklar aldıkları notlara göre yargılanmamalı aksine çocukların başarılı oldukları alanlar göz önünde bulundurulmalı.
  • Aileler çocuklarına “Başarısızsın”, “Tembelsin” gibi ifadeler yerine “Sana güveniyorum, bir dahaki dönem istersen başarılı olabilirsin.” gibi ifadeler kullanarak çocuklara yanlarında olduklarını hissettirmeli
  • Çocuklar azarlanmamalı
  • Velilerin okulla ve öğretmenle iletişimleri artmalı ve çocuğun durumu veliler tarafından takip edilmeli
  • Sınıfındaki diğer arkadaşları, komşu çocukları veya kardeşlerle öğrencinin notları kıyaslanmamalı. Bu durum çocuğun özgüveninin yıkılmasına ve rencide olmasına neden olur.

Karnelerdeki düşük notlar çocuğunuza olan sevginizi ve saygınızı azaltmamalı, alınan notlarla çocuğa olan yaklaşım farklılık göstermemelidir. Unutmayın ki sahip olduğunuz çocuklar, yaptıkları her şeyle sizin evladınız.

 

H.Reyhan Kara

Küçükçekmece Belediyesi İkitelli Bilgi Evi

Rehberlik Uzmanı