Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Çocuğunuzla Birlikte Yapabileceğiniz Aktiviteler

altÇocuklarla birlikte vakit geçirmek hem onlar açısından hem de sizler için çok önemlidir. Özellikle “çocuğumla nasıl vakit geçirim” diye kendi kendinize soruyorsanız ve bulamıyorsanız sizlere birkaç nacizane önerilerde bulunmak isterim. Hem eğitici hem de eğlenceli bu aktiviteleri yaparken keyif almanız dileğiyle..

ANI ALBÜMÜ OLUŞTURMA

Günümüz teknolojisinde baktığımızda çoğu resimlerimizin dijital ortamda olduğunu görmekteyiz. Oysan hepimiz bize ait eski resimleri evimizde bulduğumuzda ne kadar mutlu oluyoruz. İşte bu mutluluğu çocuğunuzla paylaşabilir ve onunda mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Hem çocukla aranızda bir bağ oluşur hem de birlikte güzel bir aktivite yapmış olursunuz.  Evde bulunan tüm resimleri çocuğunuzla birlikte bir araya getirin. Daha sonra ister kendiniz aldığınız bir albümle isterseniz kendiniz yapacağınız bir albümle resimleri farklı şekillerde bir araya getirip evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Çocuğunuzun bu albüme katkısı fazla olsun yani ona sorumluluklar yükleyin bu albümü oluştururken. Böylelikle çocuğun kendine olan güveni artacak ve de keyifli dakikalar geçirmiş olacak.

 

EĞLENCELİ KURABİYELER YAPMAK

Çocuğunuzla birlikte etkinlik yaptığınızda yani onunla vakit geçirdiğinizde, çocuk kendisine zararlı olan şeylerden de uzak durmuş olacak. Şöyle ki bilgisayarının başında çok fazla zaman geçirmeyecek, televizyonun başında saatlerce oturmamış olacak. Onunla birlikte kurabiyeler yapabilirsiniz. Kurabiyelerin üzerine ev üyelerinin baş harflerini koyabilirsiniz, gülücükler çizebilirsiniz. Çocuk bunları yaparken hem keyif alacak hem de onlar piştikten sonra birlikte afiyetle yemiş olacaksınız.

BİRBİRİNİZE HEDİYELER HAZIRLAYIN

Ailecek toplanıp birbirinize hediyeler hazırlayın ve bunu ayda bir ya da sıklığını siz belirlemek üzere düzenli bir şekilde yapın. Maddi yönden sizi çok yoracak bir hediye olmasın bu. Evde ki araç ve gereçlerinizden oluşacak ufak hediyeler. Örneğin anne olarak evdekilere güzel bir kek, börek hazırlayabilirsiniz ve bunun sunumunu da sürpriz bir şekilde yapabilirsiniz. Çocuğunuzun da size hediye hazırlamasını sağlayın. Böylelikle güzel bir ilişki kuracak ve çocuğunuza da paylaşmayı öğretmiş olacaksınız.

ÇOCUĞUNUZLA OYUNLAR OYNAYIN

Çocuğunuzla düzenli vakit geçirdiğinizde onda birçok olumlu davranışın geliştiğini göreceksiniz. Çünkü çocuk sizden gelen ilgiyi fark edecek ve kendi sorumluluklarının farkına varacaklardır. Unutmayın ki çocuklar biz büyükleri örnek almaktadırlar. Çocuğunuzla birlikte, İsim-Şehir-Hayvan-Bitki Oyunu, Saklambaç, Bulmaca yarışması, Jenga, Yap Boz vb gibi oyunlar birlikte hem keyif almanızı sağlayacak hem de çocuğunuzun zekâsını da geliştirecektir.

GEZİLER-ZİYARETLER YAPIN

Çocuklarınızla birlikte geziler, ziyaretler yapın. Örneğin, huzurevine gidin onlara yaşlıların bizim için ne kadar değerli olduğunu onların her zaman yanlarında olmamız gerektiğinden bahsedin. Kültür gezileri yapın; tarihi yerleri saraylarımızı, camilerimizi gezdirin anlatın onlara. Bu gezilere gitmeden önce onlara gideceğiniz yerlere dair küçük yazılar verin, önceden bilgilendirin onları. Böylelikle gittiği yere hem yabancı olmayacak hem de o yeri gezerken zevk alacaktır.