Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Çocuğunuzla Sağlıklı İletişim Kurmanın Bir Kaç Yöntemi

alt1. Çocuğunuzla vakit geçirin, hayattan tat almaya bakın ve çocuğunuza da bu konuda belli çerçeve de fırsat verin.

 

2.Çocuğunuzun yanında ve yakınında olun; ona daima yardım edebileceğinizi hissettirin. 

3.Verdiğiniz emirleri kızarak değil, gülerek ve hoşgörüyle anlatın. Kuralcı olmayıp, anlayışlı ebeveyn olun.

 

 

4. Çocuğunuzla zıtlaşmaktansa, durumun iyi ve kötü yönlerini tatlı dille anlatın. Sonuca götürecek sertlik ve kötü tavırdansa; diğer bir durum çocuğunuzla sizin aranızda sıcak bir ilişki ortaya çıkarır. Olaylara olumlu yaklaşmak işini kolaylaştıracaktır.

 

 5. Söylemek istediğiniz ve vermek istediğiniz mesajı kısa,net söyleyin. Her defasında tek kelimelik emirlerle belirtin. 

 

6. Çocuğunuzla bir şeyler paylaşırken, kendinize vakit ayırın. 

7. Çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışın. Disiplin kurallarının esiri olup, zorlayıcı, kuralcı olmayın. Kuralları çocuğunuzun durumuna göre esnetebilirsiniz. Bu esnek olma durumunda kuralsız olmamaya çalışın.

8. Nerede ve nasıl durulması gerektiğini kısa, öz belirtin.

 

9.Her çocuğun karakteri, aile yaşantısı, davranışları farklıdır. Başkaları ile çocuklarınızı kıyaslamayın. Bir durumu sıklıkla yaşıyorsanız bunun çocuğunuzun kendi yapısından kaynaklandığını göz ardı etmeyin. Bu durum çocuğu üzmekten başka bir işe yaramayacaktır.

 

 

10.Çocuğunuzu yapamadığı bir şey karşısında suçlamayın, beceriksiz olarak değerlendirmeyin. Böyle değerlendirmeniz hem çocuğunuz hem kendinizi daha panik olma durumuna sokabilir.

 

11. Bir şeyi birkaç defa söylemeyin. Bu durum çocuğunuzun dikkatinin dağılmasına neden olacaktır.

12. Okul başarısını mutluluk, mutluluğu okul başarısı olarak görmeyin. Mutlu olmanın yollarını farklı şeyler keşfederek de bulabilirsiniz. Çocuğunuzla mutlu olma ve uygun yollarını rehber öğretmene ve psikologa giderek bulabilirsiniz.

 

13. Çocuğunuzda beklediğiniz davranışları sizde uygulayın. Örnek davranışlarda bulunun.

14. Elbette çocuğunuzla bir şeyler paylaşırken önünüze zorluklar çıkacaktır. Yorulmayın ve sabırlı olun. Her olumsuz davranışın bir anda değişeceğini düşünmeyin. Belli bir yol kat etmek ve sizin vereceğiniz emek ile ulaşılabileceğini unutmayın. En iyisi bir uzmandan yardım almaktır. Ama uzmandan yardım almak bile hemen her şeyi bir anda değiştirmez. Siz emek vermedikçe bunun meyvesini ve karşılığını alamazsınız.