Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Kul Hakkı Ve Helalleşme

alt

KUL HAKKI VE HELALLEŞME

Kul hakkı ve helalleşme konusu İslam dininin en önemli konularından biridir. Allah’ın yalnız kul hakkını affetmediğini unutup hayatı hoyratça yaşıyor çoğu zaman başkasının hakkına girdiğimizin farkında bile olmuyoruz. Hangi sebeple olursa olsun bir insanın hakkını yemek, otobüs kuyruğunda beklerken başka insanların önüne geçmek, başka insanların eşyalarını izinsiz kullanmak ya da arkalarından konuşmak kul hakkına girer ve helallik almak gereken durumlar ortaya çıkar. 

Burada saymadığımız pek çok kul hakkı var. Ancak burada önemli olan kişinin yapmış olduğu hatasını fark edip helallik almasıdır. Bir insan kul hakkına girdiğini fark ettiğinde önce tevbe etmeli ve o kişiden helallik almalıdır.

Kul hakkı ve helallik konusuna verilen önemi gösteren bir olay şu şekilde yaşanmıştır.

Hz. Ömer ( r.a ) makamında bir gece çalışırken sahabeden biri ziyaretine gelir. Selam verip oturur ancak Hz. Ömer işiyle meşgul olmaya devam eder. Bir süre sonra yanmakta olan mumu söndürür ve bir başka mum yakar. Daha sonra sahabenin vermiş olduğu selamı alır ve konuşmaya başlarlar. Sahabe hayretle sorar:

Ya Hz. Ömer niçin geldiğimde selamımı hemen almadın ve niçin o mumu söndürüp başka bir mum yaktıktan sonra benimle konuşmaya başladın?

Hz. Ömer ( r.a ) şöyle cevap verir:

Evvelki mum devletin hazinesindeki para ile alınmıştı. O yanarken özel işlerimle meşgul olup seninle konuşsaydım Allah katında mesul olurdum. Seninle sohbet ederken devlet işleriyle ilgili konuşmayacağımız için kendi param ile almış olduğum mumu yaktım ve seninle meşgul olmaya başladım.

Bu cevap karşısında sahabenin gözleri yaşarır ve şöyle dua eder:

Ey Allah’ım Hz. Ömer’i bizim başımızdan eksik etme.