Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Verimli Bir Ara Dönem Tatili Nasıl Olmalıdır?

altOkulların kapanmasıyla birlikte tatile çıkan çocuklar için tatil, her ne kadar rahatlama, dinlenme ve oyun demekse; anne-babanın yaptığı klasik hatalarla birlikte tatil verimsiz hale geliyor. Çocuklar tatilden keyif alamaz hale geliyor. Peki, ebeveyn olarak etkin ve verimli tatil programlamak için neler yapabiliriz?

         Öncelikle çocukların tatil programını hazırlarken, onun çocuk olduğunu ve oyun ihtiyacını göz önünde bulundurmak gerekir. Anne baba için plan yapmak, işe gitmek, işten eve gelmek düşünülürken, çocuklar için evde kalmak sıkıcı halde gelebilir. Unutmamak gerekir ki; tatil çocuklar için enerjilerini yeniden kazanmak ve yeni döneme motive olmaları için gereken zamandır.

        Çocuklarımız bizim değerli varlıklarımız, bazen onlara verdiğimiz önem ve hassasiyeti kimseye vermeyiz. Bunu da düşünerek tatil planı yapabiliriz.

Karnede zayıf notlar varsa bunların nedenlerini araştırın ve araştırırken çocuk üzerinden gitmeyin.  Artık değiştirebileceğimiz bir şey olmadığını düşünün. Ailece oturup konuşun, bir daha ki döneme öğrenci nasıl etkin ve verimli çalışılabilir diye araştırma yapın.

 Çocuğunuz ile okul döneminde yapamadığınız etkinlikleri birlikte yapın. Beraber oyun oynayabilir, sinemaya gidebilirsiniz. İsteyip de gidemediğiniz gezi alanlarını bu tatili değerlendirip gezebilirsiniz.

Çocuklarımıza zorla kitap okutmaya çalışıyoruz. Peki ya biz ne kadar kitap okuyoruz. İşte tatil fırsatından yararlanarak çocuğumuzla kitap okuyabiliriz. Birlikte gidip çocuğumuzun sevdiği ve istediği kitapları alabilir, onları okumaya teşvik edebiliriz. Zevk aldığı kitabı okuyan çocuğun kitap okuma alışkanlığı değişecek ve böylelikle kitap okumaya daha istekli hale gelecektir.

Güvenli ortamlarda çocuğunuzu sizin gözetiminizde sokakta oyun oynamasına izin verin. Sokakta oynayan çocukların yaratıcılığı, problem çözme becerisi ve sosyal ilişkileri daha çok gelişir. Onunla birlikte orman gezileri, park gezileri yapabiliriz.

 Tatil dönemi sınırsız televizyon izlemek ve bilgisayar oynamak değildir. Çocuklarınızın en büyük istediği şey bunlar olabilir ama ileriyi düşünerek bunlardan kaçınmalı ve kısıtlamalısınız. Unutmamalıyız ki; teknolojik şeyler çocuğumuzun gelişimini etkileyebilir. Bu nedenle televizyon ve bilgisayar süreleri sizin kontrolünüz altında aşırıya kaçmadan olabilir.

Bu gibi etkinlikler yaparken tabiî ki ders çalışmayı unutmamalıyız. Düzenli ama ağır bir program olmamalıdır. Anne babalar mümkün olduğu kadar çalışmaları eğlenceli hale getirmeye özen göstermelidir. Günlük program yapılmalı, yapacağı etkinlikten önce ders yapılmalı, böylelikle çocuğun motivasyonu artırılmalıdır.