Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Çocuğum Yerinde Duramıyor

altHiperaktivite olarak da bilinen Dikkat Eksikliği- Aşırı Hareketlilik Bozukluğu olan çocuklar davranışlarını kontrol etmekte zorlanırlar. Bu kontrol zorluğu arkadaş ve aile ilişkilerinde sorunlara, okulda başarısızlığa sebep olabilir.

Hiperaktivite aile için olduğu kadar çocuğun kendisi içinde büyük bir stres kaynağıdır. Hiperaktif çocuklar genellikle davranışlarının dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olduğunu bilirler.Fakat bu davranışlarının önüne geçmek onlar için neredeyse imkansızdır.Burada devreye Anne-Baba girmelidir. Anne-babalar hiperaktivitenin getirdiği zorlukları aşabilmek için çocuklarının doktoru, öğretmenleri ve danışmanlarıyla işbirliği yapmalıdırlar.

 

Hiperaktivite okul çağındaki çocukların %3-5’inde bulunan ve erkek çocuklarda daha fazla rastlanan bir problemdir. Belirtileri genellikle çocuk yedi yaşına basmadan ortaya çıkar. Hiperaktif çocuklar

dikkatlerini toplamakta zorlanırlar,

davranışlarını düşünmeden gerçekleştirirler

ve genellikle fazla hareketlidirler.

    Bazılarında ise, dikkat eksikliği ve olmakla birlikte aşırı hareketlilik yoktur. Aslında her çocuk zaman zaman bu şekilde davranabilir,fakat hiperaktif çocuklar hemen her zaman böyle hareket ederler. 

      Hiperaktivite tanısı için yapılan özel bir test yoktur. Tanıya yönelik değerlendirmeler doktorun fiziksel problemleri ayırdetmek için ayrıntılı bir sağlık öyküsü almasıyla başlar. Doktorunuz size ayrıca ev ve okuldaki davranışlarıyla ilgili öğretmeninden yazılı formlarla bilgi isteyecektir. Doktorunuz ayrıca benzer belirtilere yol açabilecek başka sorunların olup olmadığını anlamak için çocuğunuzu muayene edebilir. Örneğin, bazı çocuklarda hiperaktivite ile beraber öğrenme güçlüğü veya davranış bozukluğu gibi bir başka sorunda bulunabilir.Bu gibi durumlarda doktorunuz her iki rahatsızlığın da tedavisini amaçlayacak  ve buna göre tavsiyelerde bulunacaktır.

     Erken tedaviyle hiperaktivite cesaret verici sonuçlara ulaşılmaktadır. Hiperaktivite etkilerinden tam anlamıyla “kurtulamayacak” olsalar bile hayata bakış algılarını pozitif yönde kullanmaları halinde birçok alanda inanılmaz başarıya ulaşabilirler.

    Pek çoğu erişkin yaşa geldiklerinde kendi davranış tarzlarına uygun meslekler seçmekte, veya sanat ve eğlence dünyasında başarılı olmaktadırlar.

    Hiperaktif bir çocuğun anne-babasından, öğretmenlerinden bugün göreceği yardım ve destek, onun başarılı ve mutlu bir erişkin olmasına yardım edecektir.