Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Bir Karne Dönemi Daha

altBir eğitim dönemi daha tamamlanmak üzere. Bazı öğlecilerimiz güzel bir karne getirmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşarken bazı öğrencilerimiz ise şimdiden getirecekleri zayıf notlar karşısında ailesiden alacakları tepkileri düşünüp strese girmekte ve tedirginlik yaşamakta. Özellikle çocuklarına baskıcı ve otoriter davranan kişilerin çocukları bu stres ile yalan söylemek, evden kaçmak gibi olumsuz davranışlara başvurabilmekte.

PEKİ BAŞARISIZLIĞIN TEK SORUMLUSU ÇOCUKLAR MIDIR?

                Çocuk yetiştirmek hayat boyu devam eden beklide insan hayatındaki en yorucu, zor ve meşakkatli bir iştir çünkü çocuk bir ailenin geleceğe bırakacağı en büyük mirası eseridir. Bundan dolayı çocukların ruh sağlığı yerinde bireyler olarak hayata adım atmalarını sağlayacak olan aileleridir. Yaptıkları hatalardan dolayı, karnelerindeki kırık notlar yüzünden onları sevgiden mahrum etmek, kendilerini değersiz hissettirmek sizlerden uzaklaşmalarına sebep olabilir.

                Karne çocuklarınızın başarısını ortaya koyan tek faktör değildir çünkü başarı kavramını etkileyen; öğrenme kapasitesi, ailenin beklentileri, öğretmenlerin ilgi ve tutumları gibi birçok faktör vardır. Her bireyin kendine çözgü bir zeka türü vardır. Kimi çocuk mantıksal ve matematiksel zeka alnını etkin kullanabilirken kimi öğrecinin ise sosyal zekası daha baskın olabilir. Bu gibi farklılar öğrenci başarısına mutlaka yansır. Burada önemli olan öğrencilerin öğrenme türlerini keşfedip okul ile iş birliği içinde yaşanan sorunların üstesinden gelmektir.

KÖTÜ KARNE KARŞISINDA NE YAPILMALIDIR?

– Çocuğunuzla başarısızlığın nedenini konuşun.

– Çocuğunuzun başarılı olduğu çalışma yöntemini birlikte keşfedin.

– Öğretmen(ler) ve okulla diyalogu arttırın.

– Kötü karne nedeni ile ağır ders çalışma programı uygulamayın.

– Çocuğunuzu başkalarının çocukları asla kıyaslamayın.

– Çocuğunuza güvendiğinizi hissettirin.