Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Selamlaşma

alt

SELAM KELAMDAN ÖNCE GELİR

İnsanı hayvanlardan ayıran en temel özelliklerinden biri sosyal bir varlık olmasıdır. Yani insan çevresiyle ilişki kurmadan, yardım etmeden ya da yardım almadan hayatını idame ettiremez. Çevresiyle ilişki kurabilmesinin yani sosyalleşebilmesinin başlangıcı ise selamdır. Karşıdaki insana selam vermek; insani ve medeni ilişkilerin ilk adımıdır, insana verilen değerin göstergesidir, sulh ve emniyet beyanıdır, kendisinden kimseye zarar gelmeyeceğinin ilanıdır ve bütün kapıları aralayan bir kelimedir.  Bu sebeple insani ilişkilerimizi güvenle sürdürebilmemiz için “Selamlaşma” korumamız gereken en önemli değerlerimizden bir tanesidir.

Dilimize yerleşmiş olan pek çok selamlaşma sözcüğü bulunmaktadır. “Merhaba, selam, Selamın Aleyküm – Aleyküm Selam, hayırlı günler, hayırlı işler, iyi akşamlar, güle güle, Allahaısmarladık, hoş geldiniz, selametle, esenlikler” gibi. Bu kelimeleri kullanmak ve duymak hem kişinin ruh halini hem de insanlar arası ilişkiyi olumlu etkilemektedir. Örneğin bütün gün araba kullanan bir belediye otobüsü şoförü insanlarla çok fazla diyalog kuramamaktadır. Araca binen bir yolcunun ona hayırlı işler ya da kolay gelsin demesi belki de otobüs şoförünün o gününü iyi geçirmesini sağlayacaktır. Ya da hastanede sıra bekleyen yaşlı bir teyzeye “merhaba” demek ve biraz muhabbet etmek onun psikolojisine iyi gelecek ve biraz da olsa hastalığını unutmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde apartmanda ya da asansörde karşılaştığımız bir komşumuza selam verdiğimizde, halini hatırını sorduğumuzda o komşumuza güven veririz ve böylece modern dünyada yok olduğunu söylediğimiz komşuluk ilişkilerini belki de tek bir selam ile canlandırmış oluruz.

Dinimizin ve kültürümüzün “Selamlaşma” değerine vermiş olduğu önem ortadadır. Konunun önemine binaen Peygamber Efendimizden aktarılan hadisler şu şekildedir:

“İman etmeden Cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmeden de iman etmiş olmazsınız. Size yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir işi gösteriyim mi? Selamı aranızda yaygınlaştırınız.”

“Amellerin en iyisi selamlaşmayı yaymaktır.”

“İnsanların cimrisi selam vermeyendir.”

“İnsanlara güler yüzle selam vermek sadakadır.”

“Yalnız tanıdıklara selam vermek kıyamet alametidir.”

 

Bizlere düşen, Peygamber Efendimizin sözleri ışığında  - gittikçe bireyselleşen bu dünyaya inat-girdiğimiz bakkala, kasadaki kasiyere, sınıftaki öğretmen ve arkadaşlarımıza, apartmandaki yaşlı teyzeye, sokağı süpüren temizlik görevlisine, simit satan simitçiye selam vererek dünyayı daha yaşanır, mutlu bir yer haline getirmeye çalışmaktır.

Selam ve dua ile…