Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Teknoloji Bağımlılığı

altTeknoloji bağımlılığı, diğer bağımlılıklarla (alkol, madde kumar vb.) aynı özellikleri gösteriyor ve beyindeki haz alma duygularını harekete geçiriyor. Kişi her geçen gün kendisine mutluluk veren bu duygusunu artırarak çoğaltmak istiyor. Böylece bireyin bağımlılık davranışı çoğalarak artış gösterirken bir süreklilik kazanıyor.

    Teknoloji ve internet bağımlılığı dünyada salgın halinde artan bir hastalık durumuna gelmiş bulunmaktadır. Öyle ki Uluslararası Psikiyatrik Sınıflandırma Sisteminde,  ‘’Davranışsal Bağımlılık’’ adı altında, internet ve sanal bağımlılıkları literatüre girmiştir(Prof.Dr. Nevzat Tarhan).Çünkü teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok masumca bir şekilde hayatlarımıza giren internet, bağımlılık düzeyine kolayca erişebiliyor ve insanda psikolojik ve biyolojik birçok zarara yol açıyor.

   Özellikle internette oynanan oyunların, çocukların beyinlerindeki ödül – ceza sistemini bozduğu tespit edilmiştir. Oyun oynarken aldığı haz duygusu beyinde ödüle doymama, bu duyguda çocukta gittikçe oyunun dozunu ve süresini arttırma isteği yaratmaktadır. Bununla beraber çocuk ya da birey günlük yaşamındaki aktivitelerini, görev ve ihtiyaçlarını aksatmaya başlar; kendini denetleyemez ve onsuz bir yaşam süremez. Herhangi bir nedenle sanal dünyaya ve internet oyunlarına ulaşamayan çocuk yada bireyde huzursuzluk, sinirlilik ve karamsarlık duyguları baş gösterir.

    Yapılan araştırmalarla internet oyunlarının çocuklarda şiddet eğilimini arttırdığı artık kabul edilmiştir. Tekrar yapılan bir araştırma ile sanal oyunları, yanında bir büyüğü varken oynayan çocukların oyuna karşı kontrollü oldukları ve içinde bulundukları ortamı sorguladıkları, bu nedenle de oynadıkları oyunların, çocuklarda şiddet eğilimini tetikleyemediği ortaya çıkmıştır(Prof.Dr. Nevzat Tarhan).

     Çocuklarımızda, teknolojinin bağımlılık düzeyine ulaşmasında, ebeveynlerinin bu konuya olan rahat tutumlarının da etkisi büyüktür. Çocuklarımızı, sokağa çıkmak istediklerinde kiminle, nereye gittikleri konusunda sorguluyoruz. Evde, odalarında, bilgisayar başında neler yaptığını, sanal alemde kimlerle sohbet ettiğini, hangi siteleri ziyaret ettiğini araştırmıyor ve sorgulamıyoruz. Evde yanı başımızda olmalarının rahatlığıyla, çocuklarımızın da sanal alemde rahat davranmalarına neden oluyoruz.

   Sonuç olarak, teknolojik aletlerde (TV, bilgisayar, telefon, tablet vb.) bağımlılık yaratan cihaz değil, içerisindeki muhtevanın bağımlılığıdır. Teknolojinin yararlı yada zararlı olması bizlerin onu kullanma ve kullandırma şeklimize bağlıdır. Bu hususta gereken hassasiyeti gösterdiğimiz takdirde çocuklarımız teknolojinin olumsuz etkilerine mümkün olduğunca az maruz kalacaklardır(Psikolog Canan Cantürk).