Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Yeni Nesil Anne Baba Tutumları

altX kuşağı Y kuşağı derken birde Z kuşağı neslimiz oldu nur topu gibi. Dikkat eksikliği ergenlik problemleri internet bağımlılığı alın size yeni nesil Z kuşağı.

Peki, ne oldu da çocuklarımızı bu karmaşık ve zor olan z kuşağının kucağında bulduk. Ne değiştiki bizim kuşaktan bu güne bizde olmayıp onlarda olan ya da onlarda olmayıp bizde olan neydi.

Ne güzel bir nesilmiş bizim nesil ne de mutluymuşuz elimizde olmayanlarla her odada olmayan lcd plazma tv lerimizle akıllı olmayan telefonlarımızla olmayan internet bağlantımızla.

Meğer ne kadar mutluymuşuz tek odada çalışma masası olmadan sobanın etrafında yerlerde yuvarlanarak ders çalıştığımız yüksek sesli sohbetlerin yapıldığı o evlerde.

Kimimiz hiperaktifliğimizi baba baskısıyla kimimiz ergenlik dönemimizi anne korkusuyla ne de güzel atlatmışız, depresyonun ilacını yaz tatillerinde bahçede çalışmak tamircinin çırağı olarak ter dökmekte bulmuşuz.

Dönem ödevlerimizi bir merasim edasıyla sınıf arkadaşlarımızla gittiğimiz uzak semtlerdeki kütüphanelerde kaleme dökerek elişi kâğıtlarıyla süslerken ne kadar mutluymuşuz.

EVET  syn anne syn baba işin özü bizim kuşak gerçekten şanslıydı

Peki ne yapmalı şimdi 21. Yüzyılın teknolojik nimetlerini toprağımı gömmeli, kendimizi yada çocuklarımız geleceğimizi güncellemelere kapatmalımı ne yapmalı?..

Bizim z kuşağı çocuklarımızın en büyük sorunu aslında teknoloji değil teknolojiye entegre olamama sorunudur. Gelenekle gelecek arasında köprü kuramayan x ve y kuşaklarıdır. Sosyal medya kullanmayan ebeveynlerdir, son model akıllı telefon kullanmayan internetten uzak ebeveynlerdir.

Evet, sn anne ve sn baba z kuşağı çocuklarımızı anlamak onların dünyalarını tanımaktan geçiyor,

Kişi bilmediğine düşmandır sözü tam da burada kullanılabilecek bir sözdür, biz z kuşağını bilmiyoruz z kuşağı bizi bilmiyor/tanımıyor.

Gelenekten geleceğe sağlam köprüler kurarak yeni nesilleri yetiştirirken onlara geçmişimizden sağlam referanslar sunarak, birikimlerimizdeki tecrübelerimizi, bilgilerimizi süzgeçten geçirerek onlara ışık olmalıyız. Onları teknolojinin zararlarından korumaya çalışırken teknoloji ile savaşmak değil doğru kullanmayı şiar edinmeliyiz. Yeni nesil çocuklarımızla ilişkilerimiz bizim ebeveynlerimizle olan ilişkilerimizden farklı olacaktır ama esin kaynağımız yine bu ilişki tarzı olmalıdır.