Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Çocukluk İncinmeleri Geleceği Nasıl Etkiler?

altÇocuk doğum ile birlikte öğrenmeye başlar ve ilk çocukluk yıllarında bireyin gelişiminin temelleri atılır. Bireyler, hayattaki ilk deneyimlerini anne ve babası ile birlikte kazanır. Çocukluk yıllarında kişinin maruz kaldığı gelişimine uygun olmayan davranışlar onun gelecekteki yaşamını belirlediği için anne-babalara bu dönemde çok büyük görevler düşer.

 Anne, baba ve çocuk arasında kurulan ilişkinin sağlıklı olup olmaması çocuğun ileride ki yaşamında ilişkilerinin ve ruh sağlığının belirleyicisidir.

 Çocuğun gelişimi için 0-6 yaş aralığı çok önemlidir. Bu dönemde bebek bakıma muhtaçtır tüm ihtiyaçlarını ebeveynleri karşılar fakat yaş aldıkça özerk bir birey olma yolunda ufak adımlarla ilerler. Bebekliğin ilk yıllarında kazanılan duygulardan biride güven duygusudur. Bebekte oluşacak bu duygu temel ihtiyaçlarının karşılanmasına göre değişkenlik gösterir. Anne- babalar bu dönemde çocuğun bağımlılık ihtiyacına uygun davranışlar sergilemez ise gelecek yaşamlarında bu çocuklar kaygılı ve çekingen bireyler olabilirler.

 Çocuğun büyüdükçe anne babaya olan bağımlılığında azalma olur, kendi başına bir şeyleri başardığı dönemde anne-babanın davranışları çok önemlidir. Bu dönemde çocuk bağımsız davranışlar yapmaktan çok hoşlanır. Çocuğa; aşırı koruyucu davranılır, düşer incinir, üstüne döker kirletir, kendisi beceremez gibi sebeplerle bağımsız davranışlarına destek verilmez ise gelecekte ki yaşamında kapasitesinden kuşku duyan, kendi başına kararlar alamayan birey olabilir. Çocuğun kendi başına bir şeyler başarmasına izin verilmelidir.

Bağımsız olma isteğinden sonra çocukların etrafına karşı aşırı duyarlı ve meraklı olduğu dönem gelir. Bu dönemde ebeveynlerin çocuklarına karşı sabırlı olmaları ve araştırmacı ruhlarını desteklemeleri tavsiye edilir. Aksi bir durumda sorularına negatif tepki alan çocuklar yanlış bir şey yaptığını sanarak utanca boğulur. Okul hayatında anlamadığı soruyu sormaktan çekinen yanlış yapma korkusu olan bireyler haline gelebilir.

Okul dönemine gelen çocuk artık hayatta tek olmadığını ve kendisi gibi bir sürü kişinin olduğunu artık daha çok fark eder. Bu dönemde çocukta yaptığı ve başardığı şeyler karşısında takdir edilme isteği olacaktır. Böyle bir istek içinde olan çocuk için yapılabilecek en yanlış davranış onu başkalarıyla kıyaslamaktır. Kıyaslanmak çocukta olumsuz benlik algısı geliştirmesine sebep olacaktır.

Çocukluk dönemi bireyin tüm hayatını etkileyebilecek bir dönemdir. Bu dönemde önemli olan aşırı merhametli davranmak değil, akıllıca davranmaktır. Çocuğu sevmek, sevdiğini belli etmek ve onun gelişim döneminin gerektirdiği gibi davranmaktır.