Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Erol Olçak

1963 yılında Çorum’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Estetik ve Sanat Tarihi mezunu. 1987 yılında Arter Reklam Ajansı’nı kurarak reklamcılığa başladı. Siyasal tanıtım faaliyetine RP’nin seçim çalışmalarıyla başladı.

Sonra bir çok kişisel aday kampanyası yaptı. Mehmet Ali Şahin’in 1987'deki adaylığı bunlardan bir tanesi. Sonra Büyükşehir Belediyesi basın danışmanlığında o zamanki Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte çalıştı. O sırada DYP’den bir teklif aldı.

Tansu Çiller’e bir sunum hazırladı. 1999 seçimlerinde DYP’nin Türkiye genel seçim kampanyasını yaptı. AKPARTİ’nin kuruluş çalışmaları sırasında Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte çalışma teklifini kabul etti. Kuruluşundan bugüne kadar AKPARTİ’nin siyasi iletişimini yürütüyor. AKPARTİ isminin bulunmasından parti kuruluşuna bir çok konuda etkin oldu. AKPARTİ’nin bütün genel ve yerel seçim kampanyalarını yönetti. 

ÖLÜMÜ

Erol Olçok, 15 Temmuz 2016 tarihindeki alçak cunta girişiminde vatanımızı ve milletimizi korumak için, çocukluğunun o en büyük hayali Boğaziçi Köprüsü’nde, evladı Abdullah Tayyip ile birlikte şehit oldu.

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan bu dahi adam, her gün büyüyen coşkusu ve heyecanını, hiç sönmeyen aşkını ve büyük fikirlerini sevdiklerine miras bırakarak ebedi yolculuğuna çıktı.

Erol Olçok, Cumhurbaşkanımız Sayın R. Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, eski Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman başta olmak üzere, yakınları, dostları, sevenleri, ülkemizin değerli insanlarının şahitlikleri huzurunda, 17 Temmuz 2016 tarihinde, Altunizade İlahiyat Fakültesi Camii’nde, ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, Karacaahmet Mezarlığı’nda evladı Abdullah Tayyip ile yan yana yattı.

Mirası ve Popüler Kültüre Etkileri

Cumhurbaşkanlığı’nın krize dönüştürüldüğü dönemin hemen sonrasına gelen 2007 Seçimleri, 2008 halkoylaması, 2009 Yerel Seçimleri ve 12 Haziran 2012 Seçimleri sonucundaki başarılı çalışmalarında, bu gayretin, bu samimiyetin, alın terinin ve emeğin katkısı büyüktü

Erol Olçok sadece Türkiye’de değil, KKTC, Irak, Gürcistan, Mısır, Malezya, Arnavutluk, Makedonya, Libya, Ukrayna, Tunus gibi ülkelerde de pek çok siyasal iletişim kampanyaları yaptı. Bütün bu birikimle Arter Reklam siyasal iletişimde Türkiye’nin en önemli reklam ajansı oldu.

 

Türkiye’nin en zor seçimlerinden olan 30 Mart 2014 Yerel Seçim Kampanyası, 10 Ağustos 2015 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kampanyası, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Genel Seçim kampanyalarında da onun imzası vardı.