Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Murat Kocatürk

alt

Murat KOCATÜRK

Ayakkabı Ustası

 

Şehit Murat Kocatürk, şehadete kavuşabilmek için vefatından 3 ay önce Türkmen Dağı’na gitmişti. Şehitliği ömrü boyunca çok isteyen Kocatürk, 15 Temmuz akşamı hayaline kavuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla evden ayrılan Murat Kocatürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünde darbeci hainler tarafından şehit edildi.

35 yaşındaki Kayserili Şehit Murat Kocatürk, biri 8, diğeri 12 yaşında iki erkek babasıydı. Ayakkabı imalathanelerinde usta olarak çalışan ve aynı zamanda sporla ilgilenen Kocatürk, karate, kung fu ve kick boks yapıyordu.

“Yüzü gülüyordu, acılarım bitti”

Evden çıkıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önüne giden şehidin üzerinde kareli bir gömlek vardı. Evinden İBB önündeki canlı yayını izleyen Baba Bayram Kocatürk, kareli gömlekli birinin vurulduğunu gördü. Baba Kocatürk gecenin devamını şöyle anlattı: “Oraya gittiğini hissediyordum, gideceğim dedi mi durduramazdık. Büyükşehir Belediyesinin önünde canlı yayın vardı onu izliyordum. Üzerinde kareli gömlek olanlara baktım, Murat da buradadır diye düşünüyordum. Bir kişi “birisi vuruldu” diye bağırdı, insanlar oraya koştu. Kareli gömlekli birisini taşıyorlardı ama başka bir isim söylediler. Ben çatıya çıktım sabaha kadar dua ettim.”

Oğlunun adalet yönünün çok ağır bastığını söyleyen Baba Kocatürk, şehide bundan dolayı ‘Yargıç Murat’ dendiği anlattı. 15 Temmuz’dan 3 ay önce Suriye Türkmen Dağı’na şehit olmak için giden Kocatürk, geri dönmüştü. Şehadet ona Suriye’de değil, doğup büyüdüğü şehirde nasip oldu.

Şehit Murat Kocatürk’ün ismi, Avcılar’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.