Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Türkan Türkmen Tekin

alt

Türkan Türkmen Tekin

FETÖ mensuplarının darbe girişimini püskürtmek amacıyla 15 Temmuz'da evlerinde oturmak yerine sokağa çıkmayı tercih eden kahraman kadınlardan biri olan Malatyalı Türkan Türkmen Tekin, Atatürk Havalimanı’nın darbeciler tarafından işgal edildiği haberini alır almaz ailesiyle birlikte Esenler’den yürüyerek yola çıktı.

Eşi Ramazan Tekin ve çocuklarıyla ilk önce Esenler Atışalanı Karakolu'na giden Türkan Tekin, burada toplanan vatandaşlarla Atatürk Havalimanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yolda ön sıralarda mücadele eden Türkan Tekin, darbeci askerlerin vatandaşların üzerine sürdüğü tankın altında kalarak ağır yaralandı. Çevredeki vatandaşların yardımıyla hastaneye kaldırılan Tekin, kurtarılamayarak şehadet şerbetini içti. Namusu, vatanı, bayrağı için şehit olan 43 yaşındaki Türkan Tekin'in çocukları; 20 yaşında Berkay, 18 yaşında Buket ve 11 yaşındaki Sümeyye annesiz kaldı.

“Eşim kollarımda şehit oldu”

Şehidin eşi Ramazan Tekin yaşadıkları o geceyi şöyle anlattı: "Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Meydanlara çıkın' çağrısını yaptıktan sonra eşim apar topar hazırlanmaya başladı. Tesettürlü olmasına rağmen saniyeler içinde giyindi, ayakkabılarını bile giymeden terliklerle aşağıya indi. 'Vatanımız için, hadi çabuk ol' diye bağırıyordu. Esenler'de son durak karakoluna kadar yürüdük. Sonra sularımızı alıp dualar ede ede havalimanına gidiyorduk. Yolda yürürken bir anda ışıklar kesildi ve tank eşimi altına aldı. O sesi hiç duyamadım. Sanki dünya durmuştu o an. Tankı görmememiz için ışıkları kesmişler. Tankın altından çıkarmaya çalıştım ağlayarak. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Eşim kollarımda şehit oldu."

Cumhurbaşkanı acılı aileyi aradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir konuşmada, “Benim Türkan kardeşim de (Türkan Türkmen Tekin) o tanklar, zırhlı araçlar, onu köşeye sıkıştırdığında, onun bedeni paramparça olduğunda, o sadece Allah'a yürüyordu, o sadece şehadete yürüyordu. Onlar Nene Hatunların varisleriydi” açıklamasında bulunmuştu.

Darbe girişimi sırasında gelişen olaylardan sonraki konuşmalarında bahsettiği şehit Türkan Türkmen Tekin’in ailesini telefon ile arayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun aracılığıyla şehidin eşi ve oğluyla görüştü. Erdoğan başsağlığı dileklerinde bulundu ve “Şehitlerimizin kanı, bizim zaferimizin müjdecisidir” dedi.

Şehit Tekin için İstanbul Esenler Namık Kemal Camisinde ikindi namazı sonrası cenaze namazı kılındı. Tekin’in cenazesi Habibler Yeşil Yayla Mezarlığı’na defnedildi. Şehidin ismi, Kütahya’da bir mesleki ve teknik liseye verildi.