Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Ayın Oyunu

Dama Oyunu

 

Dama taşla oynanan oyunlar arasında en çok oynanan ve en basit olan oyunlardan bir tanesidir.

Dama taşları 16 bir kişide 16 diğer kişide olmak üzere 32 adettir. Taş dizimine gelince her iki oyuncuda ilk satırı boş bırakarak ikinci ve üçüncü satıra taşlarını dizerler.

Amaç rakibin bütün taşlarını yemektir.

Karşı oyuncunun en gerisindeki sıraya taşını çıkartan dama etmiş sayılır ve bu taş özellikli bir taş olup her yöne istediği kadar hareket etme hakkı kazanır.

Taş yemek taşın üzerinden atlamakla olur. Arka arkaya iki taş varsa bu yenemez. Ama arasında boş yer olduğu sürece istediği kadar taş yiyebilir. İleri ve yan şekilde de taş toplamak mümkündür.

İşte damanın belli başlı kuralları bunlardır. Çok basit bir oyun olup, genellik çocuklar arasında çok yaygın bir oyundur.

 

alt

Oynamak için tıklayınız..

Satranç Oyunu

Satranç, iki tarafın birbirine karşı üstünlük sağlamak için elindeki taşları kullanarak iyi bir oyun çıkarmasını gerektiren oyundur.

Bunun için elinizde 8 piyon, 2 kale, 2 at, 2 fil, vezir ve şahınız bulunmaktadır. Şüphesiz bu taşlardan en önemlisi Şah.

Öyle ki onu kaybederseniz oyunu da kaybedersiniz... 

İyi eğlenceler ve başarılar.

Oyunu oynamak için tıklayınız.

İllerimizi Bulun

Bu ay sizler için seçtiğimiz oyun, "İllerimizi Bulun" oyunu.

Amaç, doğru olarak illerimizi tahmin etmektir. Her doğru cevabınızda puan kazanıyorsunuz. Yanlış cevapta ise puanlarınızda eksilme oluyor.

İyi eğlenceler ve Başarılar.

 

Oyunu oynamak için tıklayınız.