Bilgi Evleri Tanıtım Filmi

 

Haftanın Kitabı

Martı

alt

JONATHAN LIVINGSTON

EPSİLON YAYINLARI

 

Martı Jonathon Livingston, diğer arkadaşlarından farklı bir martıdır.  Diğer martılar sadece  karınlarını doyurmak amacındayken,  Jonathan için uçmak daha önemlidir.  Ailesi ise onun bu tutkusundan şikayet etmekte,   bu hevesi yüzünden  zayıf kaldığını söylemektedir.  Fakat Jonathan ailesini dinlemeyerek  alçaktan uçuş denemeleri yapmış ama başaramayınca da sıradan bir martı olmaya karar vermiştir.  Bir gün martıların karanlıkta uçamadığını bildiğinden karanlıkta da uçmayı başarmış üstelik uçarken akrobatik hareketler yapmayı da başarmış ve martı sürülerinden ayrılmıştır. 

 

Yayın tarihi : 1970

Yazarın Adı:  Richart Bach

Sayfa sayısı:  147

Kategori     :  2. Kademe ve Lise Öğrencileri

Harikalar Diyarı İstanbul

alt

Mazlum Akın

TİMAŞ YAYINLARI

Arkadaşlar müthiş bir yolculuğa çıkamaya ne dersiniz? Tarih, coğrafya ne kadar güzellik varsa, hepsini karikatürler ve birbirinden kral espriler eşliğinde keşfedeceksiniz.Bu kitabın içindeki bilgilerle İstanbul’un yedi tepesini birden gezmiş kadar olacaksın. Bu kadar mı? En iyisi merakınızı gidermek. İşte size içinde neler olduğuna dair bir liste; Bu kitapta, İstanbul’da yaşayanların, her gün yanından geçenlerin bile tam olarak ne olduğunu bilmediği bir sürü evin, bahçenin, duvarın, camiinin, meydanın, sokağın, sarayın, kulenin, hatta taşların bile şaşırtan tarihini;Üst üste yığılmış evler arasından sıyrılarak rahatça bir nefes alıp, doğaya ulaşabileceğiniz en pratik yolları;En az annenizinkiler kadar güzel, lezzetli yemeklerin yapıldığı lokantaları, neredeyse bir insan gibi yaşayan bu şehrin tüm öyküsünü bulacaksınız. İstanbul dışında yaşayanlar için ise iyi bir hava atma kitabı olacak bu: İstanbul’a gitmeden İstanbul’u göreceksiniz çünkü! Tam anlamıyla ‘bedava seyahat’!

Yayın Tarihi:       2014-05

Baskı Sayısı:        9. Baskı

Sayfa Sayısı:       160

Kategori:             Ortaokul 2.kademe 5-6-7-8. sınıflar

Sevgili Peygamberim

alt

ÖMER NASUHİ BİLMEN 

MAVİ LALE KİTABEVİ YAYINLARI

Her çocuk bir çiçektir, bir hazinedir. Çocuklarımızın karakter tohumlarının atıldığı ilk yıllarda öğrenecekleri her şey; gelecekteki tüm tutum ve davranışlarında belirleyici olacaktır. Sevgili Peygamberimde, genç nesillerin Kainatın Efendisi Hz. Muhammed (sav) ile kolayca taşınabilmesi için sade ve anlaşılır bir dil kullanılmıştır.
*İnsanlığın en büyük rehberi Peygamberin sonuncusu, Allah’ın Resulü Hz. Muhammed’in (sav), doğumundan vefatına kadar örnek hayatının, doğru bir şekilde öğrenilmesine,
*Küçük kalplerde Peygamber Efendimizin pak ve Ashabına karşı muhabbet tohumlarının yeşermesine,
*Tertemiz yüreklerin, peygamber sevgisiyle dolup taşmasına vesile olması dileğiyle...

Yayın Tarihi   :10/02/2011

Baskı Sayısı   :1.Baskı

Dil                  :Türkçe

Sayfa Sayısı   :262

Kategori         :1.Kademe

Aynadaki Yalan

alt

NECİP FAZIL KISAKÜREK

BÜYÜK DOĞU YAYINLARI

Örgüsü beline kadar inen, koyu altın sarısı saçlar... Açık kumral, parlak örneksiz bir renk tonu... Gözleri de saçlarına denk.. Açık bir alın, vezinli bir burun, kendinden kıpkırmızı, hafifçe kalın, kaçak bir istihza büklümüyle kavisli dudaklar... Çıplak ayak bileklerinde soylu çizgilerin en incesi... Kapalıca, kavuniçi rengi bir entariden giyimi içinde, öğretilemez ve öğrenilemez bir vakar ihtişamı... Yoksa masallardan kaçırılmış ve bu köye hapsedilmiş bir sultan mı bu?Necip Fazıl Kısakürek'in, roman kalıpları içinde kaleme aldığı tek eseri… Roman, üniversitede felsefe asistanı olan Naci'nin hayatı etrafında gelişir… Bu hayat, Necip Fazıl'ın kendi hayatı değildir ama onun hayat hikayesindeki bir çok unsuru içinde barındırır. Naci, çevresine karşı davranışlarıyla, kadın, cemiyet ve sanat anlayışıyla, hayata ve ölüme dair düşünceleriyle bir karakter bütünü halinde şekillendikçe hayalimizde bir Necip Fazıl portresi belirir gibi olur.

Yayın Tarihi:       01.03.2008

Baskı Sayısı:       18. Baskı

Sayfa Sayısı:       224

Kategori     :        Lise ve yetişkin

İstanbul Semt Öyküleri

alt

DAMLA YAYINEVİ

Sara Gürbüz ÖZEREN

 

Her karış toprağı tarih kokan İstanbul’un semtleri, mahalleleri, abideleri türlü türlü efsanelere konu olmuş, güzelliğini ilahi bir iksirden almış gibi gizemlidir. 
Dilden dile söylenen, kuşaktan kuşağa aktarılan İstanbul semt efsanelerinden derlediklerimizi; elimizin erdiği, dilimizin döndüğü, gücümüzün yettiği kadar siz okuyucularımızla paylaşmayı ve dünyanın incisi İstanbul’u, bir de efsanelerden dinlemenizi istedik. 
Elinizdeki bu kitabı okudukça, güzel İstanbul’u bir başka yönüyle tanıyacak, İstanbul gibi bir kente sahip olduğunuz için gurur duyacaksınız.

 

Yayın Tarihi:        01.04.2014

Sayfa Sayısı:        173

Kategori      :        Çocuklar için (6.7. ve 8. Sınıflar)

Bizim Can

alt

Yavuz BAHADIROĞLU

NESİL ÇOCUK YAYINLARI

 

Sevgili çocuklar...

Hele yaz tatillerini şöyle bir gözünüzün önüne getiriniz. Güneş pırıl pırıl gökte...Siz orman içlerinde veya deniz kıyılarında ...Sabahın erken saatlerinden, akşamın alaca karanlığına kadar belki oynayacaksınız. Yorgun argın eve döneceksiniz. Yemekten sonra içinize bir rahatlık çökecek. Evdekilere iyi geceler diledikten sonra yatağınıza çekileceksiniz.İşte o an günün en tatlı anıdır. Yorgunsunuz fakat henüz uykunuz yoktur. Ne yapacaksınız ?..
Herhalde minik kütüphanenizden çok hoşunuza giden bir hikaye kitabı veya bir çocuk romanı, mesela Nesil Yayınlarından çıkan çocuk kitaplarını okurken sizi zevklendirecek, eğlendirecek, adeta gündüz ki oyunlarınızın tamamlayıcısı olacaktır.Bir yandan öğrenir, bir yandan eğlenirken tatlı bir uykuya dalacaksınız.

Yayın Tarihi:01.10.2002

Baskı Sayısı:1.Baskı

Sayfa Sayısı:96

Kategori:Çocuk kitapları(3. ve 4.Sınıflar için)

 

Yaban

alt

Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU

İLETİŞİM YAYINLARI

 

Kendi dönemi içindeki gerçekçilik anlayışına uygun olarak yazılmış olan Yaban'da Yakup Kadri, I. Dünya Savaşı'nın bitimiyle birlikte Sakarya Savaşı'nın sonuna kadar olan sürede bir Anadolu köyünde, köylüleri, köyün durumunu, Milli Mücadeleye ilişkin tavırlarını bir aydının gözüyle verir. Yaban için "bu eser benliğimin çok derinliklerinden adeta kendi kendine sökülüp, koparak gelmiş bir şeydir" diyen yazar, bu romanda ortaya koyduğu birçok soruna daha sonra yazacağı Ankara'da cevap bulmaya çalışacaktır.

Yayın Tarihi     :1932

Yayın Evi          :İletişim Yayınları

Sayfa Sayısı     :214

Kategori           :İlk Öğretim 7. ve 8. Sınıflar

Selo'nun Kuşları

alt

Cemil KAVUKÇU

CAN YAYINLARI

Selo'nun Kuşları başlığı altında topladığım bu öykülerimde, topaçların, çemberlerin döndüğü; sokak aralarında, geniş bahçelerde oyunların oynandığı; sinema önlerinde resimli romanların alınıp satıldığı; bisikletlerle dere boylarına gidildiği; kedilerin, köpeklerin, kuşların da oyunlara katıldığı; kışın kar yağarken sıcak odalarda masalların anlatıldığı; rüyalarda bile oyunların görüldüğü bir çocukluk dönemini anlattım. Oyun oynamaya zaman bulamadan, çocukluklarını yaşayamadan hemen büyümek, çalışmak zorunda kalan, ama oynayamadıkları oyunları yüreklerinin bir köşesinde taşıyan küçük adamların buruk öykülerini de yazdım. Dünyayı tanımaya başlayan, dostluğu, arkadaşlığı, doğayı, sevgiyi öğrenen çocukları anlattım bu öykülerde. Selo'nun Kuşları'nı yazarken o yıllara döndüm, çocukluğumu yeni baştan yaşadım.

 

Yayın Tarihi       :29/09/2014

Sayfa Sayısı      :120

Kategori            :Çocuk Kitapları (4.5 ve 6. Sınıflar)

Durmayan Yağmur

alt

OSMAN KAPLAN

MUŞTU YAYINLARI

 

"İki yıl içinde ormanımızdaki ağaçların neredeyse tamamı kesilmişti. Artık yağmur yağdığı zamanlar deremizden çamur akıyordu. O gün yine deremizden çamur aktığı ve yağmurun bardaktan boşalır gibi yağdığı bir gündü. Gece, gök gürültüsünden ve şimşek parıltısında uyuyamıyorduk."

 

Yayın Tarihi    :01.01.2010

Baskı Sayısı    :1.Baskı

Sayfa Sayısı    :42

Kategori         :Çocuk Kitapları (2. ve 3. Sınıflar)

 

Miras

alt

MİRAS      

       

       Memduh Şevket Esendal'ın tefrika edilmiş ilk, kitap olarak yayımlanmış üçüncü romanıdır.1924 yılı sonundan itibaren 38 sayı boyunca Meslek Gazetesi'nde her sayıda bir sayfa olmak üzere tefrika edilmiş, gazetenin kapanması üzerine roman yarım kalmıştır. II.Abdülhamit döneminde İstanbul'da bir konakta yaşayan ailenin yozlaşıp çözülüşünü konu edinir. Dil ve anlatım bakımından Edebiyat-ı Cedide yazarlarının etkisinde bir romandır.

Yazarın yarım kalan romanı sonradan tamamlayıp Ulus basımevinde bir ustaya emanet ettiği ve romanın daha sonra kaybolduğu bilinir. Eser, 1987'de kitap olarak yayımlanmıştır.

 

Kitabın Yazarı        : Memduh Şevket ESENDAL

Kitabın Yayın Evi  : BİLGİ

Kitabın Basım Yılı : 2003

İlgili Yaş Grubu     : ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİ